Etiket fiyatı 270.00

Kendini Nasıl Bilirsin?

“Kur’an Hakikatleri” serisinin “Rabbini Nasıl Bilirsin?” ve “Resûsullah’ı Nasıl Bilirsin?” adlı ilk iki kitabından sonra, üçüncü ve son kitabı olarak yayımlanan “Kendini Nasıl Bilirsin?”, Nurbaki’nin o geniş yankı uyandıran sohbetlerinden derlenmiştir. Bu kitapta Nurbaki’nin, Asr ve Yûsuf sûrelerine dair yorumları yer almaktadır.

Okuyucuyuz'dan indirimli satın almak için tıklayın!

Kitapyurdu'ndan indirimli satın almak için tıklayın!

DNR'dan indirimli satın almak için tıklayın!


Açıklama

Kur’an’da en kısa üç sûreden biri olan Sûre-i Asr, insanı tarif etmektedir. İnsana ait tüm gerçekler bu üç âyet içinde eksiksiz ifadesini bulmaktadır. Sûre-i Asr, insan hakkında Cenâb-ı Hakk’ın temel bir tanımıdır. Bir anlamda insanlığın bütün problemlerini özetleyen bir hikmetler demetidir. Sûre-i Yûsuf’ta ayrıntılı bir biçimde insanın psikolojik yapısı, davranışları, Allah’a yakîn olması bakımından yapması lazım gelen nefis mücadeleleri anlatılmıştır.

Sûre-i Yûsuf, insanın esrarını, insan gerçeğini kat kat ve derinlemesine anlatırken, onu enfüsî mânânın sırrı içinde gizlemiştir. Tasavvuf konusunda yazılmış eserler, Sûre-i Yûsuf’un insanı tanımladığını dile getirir. Hatta mânâ ilminde şöyle bir kural vardır: “Bir konuyu anlayıp çözemiyorsanız Sûre-i Yûsuf’a başvurunuz.” Hz. Yûsuf’un kıssası, insanın on dokuz özelliğinin yapısal ve fonksiyonel tüm gerçeklerini hem dış mânâların bize verdiği emirlerle hem de bu özelliklere ışık tutan her bir ilâhî emirle açıklamaktadır.

***

İnsanoğlunun yaratılış sebebi, hadîs-i kudsîde belirtildiği üzere yaratanı olan “Allah Zü’l-Celâl’i tanımak ve sevmektir.” Bunun gerçekleşmesi, varlıkta yaratandan başka hiçbir şeyin olmadığını idrak ederek, “ben” ve “benim” kavramlarından tamamen vazgeçmekle; ötekileştirilmiş olanı yok ederek vahdet şuuruna ermekle olur. Kur’ân-ı Kerîm tümü ile bize bunu işaret etmektedir. Resûlullah Efendimiz’e teklif edilen “oku” emrinin anlamı budur, yani eşyanın hakikatinin ve sistemin okunmasıdır.

Ahmet Özhan

Basın Yansımaları

kitap detayı

  • İlk Baskı Tarihi : Mayıs 2024
  • ISBN : 978-625-8185-38-6
  • Dil : Türkçe
  • Sayfa Sayısı : 334
  • Cilt Tipi : Karton Kapak
  • Kağıt Cinsi : Kitap Kağıdı
  • Boyut : 15 x 24 cm

Yazar hakkında

Haluk Nurbaki

Haluk Nurbaki
Haluk Nurbaki, 1924’te Nevşehir’de dünyaya geldi. İlkokul öncesi yıllarda Ahiler yurdu Hz. Hacı Bektâş-ı Velî’nin topraklarından Konya’ya, Hz. Mevlânâ ve Hz. Şems’in topraklar...

Tweets

Facebook

Adres

Bağdat Cad. No:167/2 B Blok D:4 Çatırlı Apt. Kat:2 Göztepe Kadıköy / İstanbul

irtibat@nefesyayinevi.com+90 216 359 10 20+90 216 359 40 92