Ariflerin Mertebeleri

Âriflerin Mertebeleri: İlâhî Nazargâhlar

Abdülkerîm Cîlî’nin Nefes Yayınevi’nden çıkan “Âriflerin Mertebeleri: İlâhî Nazargâhlar” Adlı Eseri Okuyucularıyla Buluşmayı Bekliyor.

İslâm tasavvufunun büyük alimlerinden Abdülkerîm Cîlî’nin el-Menâzıru’l-İlâhiyye isimli eseri Muhammed Bedirhan’ın tercümesiyle “Âriflerin Mertebeleri: İlâhî Nazargâhlar” adıyla Nefes Yayınevi’nden çıktı.

Âriflerin Mertebeleri’nde, adından da anlaşılacağı üzere, ariflerin kemâlât yolunda geçtiği mertebeler konu edilmektedir. Ariflerin ışığıyla seyr ü sefere çıktığımız bu eser, aynı zamanda her bir aşamanın tehlikelerini ve bu tehlikeler karşısında alınması gereken önlemleri izah ederek yolu ve gönülleri aydınlatmaktadır.

Abdülkerîm Cîlî, özünde sonsuz olan mertebeler arasından 101 ana mertebe seçerek kendi tasavvufi tecrübeleri ışığında her mertebenin nişanesini açıklamaktadır. Bu mertebelerde kula tecelli eden haller, Allah, âlem ve nefs hakkında bilgiler vermektedir.

Okuyucularını ariflerin yolculuğuna çıkaran Hazreti Cîlî, ilk bölüme “Allah’ı görüyormuş gibi ibadet et!” nazargâhı ile başlamıştır. Zira geriye kalan yüz merhale, bu mertebenin ürünüdür. Bunun yanı sıra esere konu olan mertebelerin sülûkta belli bir sıralaması olsa da Âriflerin Mertebeleri’nde ilahi emir gereği farklı bir sıralama yapıldığı belirtilmektedir.

Âriflerin Mertebeleri, sâliklerin seyr ü sülûk yolunda geçmesi gereken mertebeler ve her bir merhalede karşılarına çıkması muhtemel zorluklara hazırlıklı olmaları bakımından oldukça önem taşımaktadır.

Tasavvuf yolunda bir rehber kabul edilen Abdülkerîm Cîlî’nin eserlerinden bir kısmının hâlâ Türkçeye çevrilmemesi büyük bir eksiklik olarak görülmektedir. Bu durumdan yakınan okurlara

 

nefes niteliği taşıyan Âriflerin Mertebeleri, Türkçeye Nefes Yayınevi ile kazandırılmış tasavvufi bir rehberdir.


Tweets

Facebook

Unable to display Facebook posts.
Show error

Error: (#4) Application request limit reached
Type: OAuthException
Code: 4
Please refer to our Error Message Reference.

Adres

Bağdat Cad. No:167/2 B Blok D:4 Çatırlı Apt. Kat:2 Göztepe Kadıköy / İstanbul

irtibat@nefesyayinevi.com+90 216 359 10 20+90 216 359 40 92