Yaratılış Hikmetleri

Büyük İslam Alimlerinden İmam Gazzâlî‘nin ‘Yaratılış Hikmetleri’ Adlı Eseri Nefes Yayınevi‘nden Çıktı!

Kur’an-ı Kerim’de “Andolsun, ilk yaratılışı bildiniz; düşünüp ibret almanız gerekmez mi?” (Vakıa, 62) buyurulduğu üzere, Allah’ın kullarına vadettiği tüm güzellikleri kavramak, tefekkürden geçer. Allahu Teala, yaratılıştaki harikaları ve mahlukatın yaratılış hikmetlerini kullarının bilmesini istemiş, ayet-i kerimelerle de bu isteğini insana bildirmiştir. Nitekim Allah, insanları kendisine kulluk etsinler diye, diğer yaratılmışları ise insan için yaratmıştır. Kur’an-ı Kerim’deki birçok ayet, düşünen insanlar için yaratılıştaki hikmetlerden haber vermektedir.

Büyük Selçuklu Devleti devrinde yaşamış olan büyük İslam filozof ve alimlerinden İmam Gazzâlî‘nin el-Hikme fî Mahlûkatillah isimli eserinin tercümesi olan Yaratılış Hikmetleri Nefes Yayınevi‘nden çıktı.

İmam Gazzâlî, Allah’ın her yarattığını eşsiz ve severek yarattığı idrakiyle mahlukatın yaratılış hikmetlerine dair inceliklerini bizlerle paylaşmakta ve bizleri tefekküre davet etmektedir. “De ki: ‘Göklerde ve yerde neler var, bakın (da ibret alın!)’.” (Yunus, 101) Alışılagelen ve belki her gün gördüğümüz nice yaratılmışa farklı bir pencereden bakıp ibret almamızı sağlayacak olan bu eserde semanın, gök cisimlerinin, yeryüzünün, denizin, suyun, havanın, insanın, hayvanların, bitkilerin yaratılışındaki hikmetler ayrı ayrı anlatılmaktadır. Allah’ın azameti karşısında kalplerin ürperdiği ve varlıkların hakikatine işaret eden Yaratılış Hikmetleri, idrak ve hissiyatı derinleştirmek üzere okurlarıyla buluşmayı beklemektedir.


Tweets

Facebook

Nefes Yayınevi, Her Nefes Dergisi'nin fotoğrafını paylaştı. ...

Âyet-i kerîmede Allah u Azîmüşşân “Ben sana şahdamarından da yakınım” diyor. O bana her şeyden yakınken ben O’nu nasıl bileceğim, nasıl hissedeceğim, nasıl göreceğim? Hz Mevlana bu sorunun cevabını “aşk” diyerek yanıtlamış. Öyle bir yol ki bu yol, beşer “ben” diye başlar, aşk ile yok olur ve Allah’a karışır. Cemâlnur Sargut – Her Nefes Dergisi Şubat 2013 akademi.nefesyayinevi.com/her-nefes-dergisi-41-sayi-subat-2013-ilahi-ask/

View on Facebook

Resûlullah şöyle buyurdular: “Ey insanlar, sizi yaratan için tevbe yoluna giriniz, ama ölmeden evvel...” Öldükten sonra tevbe ne işe yarar ki?

Cemâlnur Sargut - Affın Kapısı Tövbe
bit.ly/2f8ClN3
...

View on Facebook

Adres

Bağdat Cad. No:167/2 B Blok D:4 Çatırlı Apt. Kat:2 Göztepe Kadıköy / İstanbul

irtibat@nefesyayinevi.com+90 216 359 10 20+90 216 359 40 92

Haberdar Ol!