Komşuluk Hakkı

Nefes Yayınevi İslam Klasikleri Serisi’ne bir yenisini daha ilave etti.

 İmâm Zehebî’nin “Komşuluk Hakkı” eseri Nefes Yayınevi’nden çıktı.

Kapital düzenle hayatlarımıza yerleşen bireyselleşme insanoğulunun alışmış olduğu toplu yaşama geleneğini sekteye uğratıyor. Akrabaların yabancılşatığı, komşuluğun bittiği bu günlerde Nefes Yayınevi’nin okurlarına sunduğu “Komşuluk Hakkı” eseriyle gelinen noktayı sorgulama imkanı veriyor.

Kitabın arka kapağında yer alan; “İslâm, asırlardır insanları toplum olarak tek vücut olmaya sevk etmektedir. Çünkü böyle bir toplumda huzur oluşur ve o toplumun organlarından biri ağrı duysa diğer organları da uykusuz kalır. Allah’ın yardımı da daima bu toplumun üzerine olur.” cümleleri aslında verilmek istenen mesajı çok net özetliyor.

İmâm-ı Zehebî, çevirisi sâde bir dille kaleme alınan “Komşuluk Hakkı” adlı bu eserinde komşulukla ilgili âyet ve hadislere dayanarak bu hakların neler olduğunu, Müslümanların birbirlerini koruması gerektiğini, îman ve sevginin yayılmasında tek vücut olarak yaşamanın ne kadar mühim olduğunu anlatmaktadır. Bununla birlikte, sadece Müslüman kardeşlerimize değil; diğer tüm komşularımıza karşı görevlerimizi de hatırlatmaktadır.

Komşuluk hakkını gerçekten yerine getirebiliyor muyuz sorusunu sorduran eserde hasta ziyareti, borç vermek, komşunun sıkıntısı olduğunda yardımcı olmak, komşuyla alay etmek ve ona karşı kaba konuşmak gibi başlıklar yer verilmiştir.


Tweets

Facebook

İnsanın levh-i mahfuzuna göre hareket etmesi, onun bir an önce en kısa yoldan Allah’a varmasını sağlar. İşte asıl olan budur.

Cemâlnur Sargut - Hz. Ya’kûb
bit.ly/2dxfbNV
...

View on Facebook

Nefes Yayınevi, Her Nefes Dergisi'nin fotoğrafını paylaştı. ...

Âyet-i kerîmede Allah u Azîmüşşân “Ben sana şahdamarından da yakınım” diyor. O bana her şeyden yakınken ben O’nu nasıl bileceğim, nasıl hissedeceğim, nasıl göreceğim? Hz Mevlana bu sorunun cevabını “aşk” diyerek yanıtlamış. Öyle bir yol ki bu yol, beşer “ben” diye başlar, aşk ile yok olur ve Allah’a karışır. Cemâlnur Sargut – Her Nefes Dergisi Şubat 2013 akademi.nefesyayinevi.com/her-nefes-dergisi-41-sayi-subat-2013-ilahi-ask/

View on Facebook

Adres

Bağdat Cad. No:167/2 B Blok D:4 Çatırlı Apt. Kat:2 Göztepe Kadıköy / İstanbul

irtibat@nefesyayinevi.com+90 216 359 10 20+90 216 359 40 92

Haberdar Ol!